Uydu Arıza Servisi

uydu.arıza.servisi
uydu.arıza.servisi

Uydu Arıza Servisi

Her ne kadar bilgisayardı, cep telefonuydu, tabletti derken televizyon seyretmeyi biraz arka plana atmış gibi gözüküyor olsak da hala hayatımızda ki önemini korumakta televizyon.

Uydu Arıza Servisi Özellikle Turksat’ın yeni uyduları peş peşe göndermesi sonrasında kanal sayısının 1500’lere ulaşmış olması televizyonu da cazibeli kılmaya başladı.

Hemen hemen hepimizin evinde olan uydu antenleri ve uydu alıcıların (receiver) sayesinde pek çok kanalı ister hd kalitesinde ister normal halde izleyebiliyoruz.

Uydu Arıza Servisi 

Turksat tarafından gönderilmiş olan uydular aracılığı ile çanak antenimizin LNB denilen ve sinyal alıcı olarak tabir edilen parçasına gelen sinyallerin uydu alıcımıza iletilmesi ve uydu alıcımızın bu sinyalleri görüntü olarak televizyonumuza yansıtması mantığı ile çalışmakta olan sistemin adına uydu sistemi ya da uydu anteni sistemi denmekte.

Kimi apartmanlar da merkezi sistem olarak bulunan bu sistem, kimi apartmanlar olmadığından kişileri kendileri çanak antenlerini kurup ya da işi bilen uydu anteni bağlama ustalarına kurdurup izlemekteler.

Bu uydu antenine gelen sinyal eğer kuvvetli olmazsa yayını izlemenizde bir o kadar kuvvetsiz olacaktır. Bu sebeple uydu anteni kurma işini ehil kişilere bırakmak en doğrusu olacaktır.

Uydu antenleri dış faktörlere maruz kalacağından dolayı nadir de olsa yörüngelerinden çıkabilmekte ve sinyal alış seviyeleri düşebilmektedir.

Ayrıca uydu alıcıları da elektronik cihazlar olduğu için onlarında arızalanmaları normaldir.

Uydu arıza durumlarında bu arızaların bazılarını kendiniz çözebilirsiniz ancak arızaları çözebilmeniz için bu arızaların ne olduğunu uydu alıcılarının bazılarının verdiği arıza kodlarının ne anlama geldiğini ve çözümlerini bilmeniz gerekmektedir.

Uydu Arıza Servisi 

Cihazınız sinyal yok uyarısı veriyor ve ekrana görüntü gelmiyorsa;

  • İlk olarak çanak anteninizden uydu alıcınıza gelmekte olan kablonun yerine sıkı bir şekilde takılı olduğundan emin olunuz. Eğer kablo tam olarak oturmamışsa sinyal çanak antene geliyor olsa bile uydu alıcısına gelmediğinden sinyal yok uyarısı alıyor olabilirsiniz.
  • Birden çok uydu anteni kullanıyorsanız bu antenleri birleştirme özelliği olan diseqc ayarlarınızı kontrol etmeniz gerekebilir. Eğer izlemek istediğiniz uydu diseqc aparatınızın 1 numaralı girişine bağlı ise uydu alıcınızdan diseqc 1 yazan kısmı seçmeniz gerekmektedir.
  • 2, 3 veya 4 numaralı girişlere bağlı ise de uydu alıcınızdan hangi numaraya bağlı ise o numaralı diseqc girişini seçmeniz gerekmektedir.
  • Sinyal alamama sorununuzun kaynak noktası diseqc girişinin kablo giriş ve çıkış noktaları olabilir. Eğer lnb üzerinden gelmekte olan kablo girişte ve/veya çıkışta yerinden oynadı ise bu kabloları yerine oturtmanız sinyal gelişini sağlayacaktır.
  • Bazı durumlarda sorun diseqc aparatının kendisinden de kaynaklanıyor olabilir. Bu cihaz hava şartlarına bağlı olarak bozulabilen bir cihazdır. Yağmurlu, aşırı soğuk ve karlı havalarda diseqc cihazınız bozulabilir ve lnb’ye gelen sinyali alıcınıza iletemeyebilir.

Uydu Arıza Servisi

  • Çanak lnb ayarınızında bozulmuş olma ihtimali vardır. Uydu arıza türlerinde en çok karşılaşılan sorunlardan biri budur. Çanak ayarınızı teknik servis aracılığı ile yaptırmayıp da kendiniz yaptı iseniz lnb yi iyi sabitleyememiş olabilirsiniz. Bu durumda çıkabilecek bir rüzgar ya da fırtına da lnb milimetrik bile oynasa sinyal kalitesi zayıflayacağından dolayı yayın izleyememe durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
  • Uydu arıza durumunun ulaşmasında bir başka neden LNB’nin kullanım süresini doldurmuş olması da olabilir. LNB’ler de aynı diseqc aparatları gibi hava koşullarından etkilenebilen cihazlardır. LNB’nizin üzerine poşet ya da pet şişe tarzında bir şey takmanız LNB’nizin kullanım süresini uzatabilir.
  • Uydu arıza servisi sorunu nadirde olsa receiver adını verdiğimiz uydu alıcılarının bozulmasından da kaynaklanabilir. Bunu öğrenmenin en iyi yolu kullanmakta olduğunuz uydu alıcısından farklı bir uydu alıcısı takıp sinyali kontrol etmektir.
  • Eğer sinyal ve yayın alınabiliyorsa uydu alıcısından kaynaklı bir sorun mevcuttur. Uydu alıcılarınızı uydu teknik servislerde tamir ettirebilirsiniz. İçerdiği soruna göre farklı bedeller ödeyerek sorunu çözebilmeniz mümkündür.

Yukarıda en çok yaşanan uydu arıza çeşidi ve çözüm önerilerini paylaştık. Eğer uydunuzu uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanmak istiyorsanız uydu kurulumunu teknik servis yardımı alarak yaptırmanız gerekmektedir. Böylelikle uydu yayınlarını uzun yıllar sorunsuz bir şekilde izleyebilirsiniz.

Hemen Ara